Sníh, silný mráz, námrazy a střídání počasí je v zimním období běžná věc. Jestliže máte v okolí vašeho domu, na příjezdové cestě nebo na zahradě zámkovou dlažbu, je možné, že vás čeká její oprava. Minimálně je dobré jí zkontrolovat. Prohlídnout její stav, zjistit případné nerovnosti a zajistit čistotu spár. Pokud vás bude čekat oprava, není naštěstí nijak složitá, stejně jako vyčistění spár.

Jak zima působí na zámkovou dlažbu

Dlaždice jsou odolné, ale i přesto se vinou silných mrazů, střídání teplot či sněžení a tání mohou poškodit. Samozřejmě záleží na materiálu vaší dlažby, ale může se stát, že při větších mrazech dlaždice popraskají nebo se začnou drolit. To můžete očekávat u podezřele levných dlažeb.

Dalším problémem po tuhé zimě, ke kterému často dochází, je propadnutí či vzedmutí dlaždic. Tomuto problému se těžko předchází kvůli různým vlivům. V takovém případě je dobré podívat se na stav podloží a upravit ho.

Výměna dlaždic, oprava podloží a kontrola spár

Výměnu poničené dlaždice zvládne bez větší námahy každý. Pokud je potřeba, tak s použitím např. majzlíku či šroubováku vytáhněte poškozenou dlaždici, zkontrolujte stav podloží (případně dosypete trochou štěrku k vyrovnání podloží) a na stejné místo obezřetně zasuňte dlaždici novou. Pro lepší usazení použijte gumovou palici nebo s opatrností menší kladívko.

U propadlé či vzedmuté zámkové dlažby již budete muset upravit samotné podloží. Ve většině případů je potřeba vyrovnat vrstvu štěrku pod dlažbou. V poškozeném místě a jeho okolí tedy vyjměte dlaždice. Následně plochu vyrovnejte, dosypte chybějící štěrk a novou vrstvu opět vyrovnejte. Rovinu zkontrolujte pomocí vodováhy. Pokud je vše v pořádku, vraťte zpět dlaždice a usaďte pomocí gumové palice. Na závěr zasypte spáry křemičitým pískem.

Proces kontroly zámkové dlažby se neobejde bez prohlídky spár. Ty jsou ve většině případů po zimě znečištěné. Záleží samozřejmě na typu znečištění, ale na očistění dlažby doporučujeme použít Smartseal produkty Xtreme nebo Mech-stop. Po řádném vyčistění zkontrolujte dostatek křemičitého písku a dle potřeby dosypte novou vrstvu.

XTREME – ČISTIČ PŘÍJEZDOVÝCH CEST

Už za 60 minut přípravek odstraní černé skvrny, řasy nebo lišejníky z příjezdové cesty nebo chodníku.

MECH-STOP

Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách.

Do oprav až mrazy opravdu opadnou

Než se dáte do kontroly a oprav zámkové dlažby vyčkejte se vším na úplný konec zimy. Určitě byste v případě, kdyby se znovu ozvala zima, nechtěli dělat údržbu podruhé. Proto se do těchto úkonů nepouštějte předčasně a sledujte pečlivě předpověď počasí.

S blížícím se jarem, vykukujícím sluníčkem a teplejším počasím máte určitě už jiné myšlenky, ale je dobré již teď myslet na příští rok. Abyste předešli nebo minimálně zmenšili dopady zimy na svou dlažbu v okolí domu, je ideální ji vždy před zimou impregnovat. K tomu skvěle poslouží jedna z našich impregnací.

 

IMPREGNACE A ČIŠTĚNÍ ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Potřebuje vaše zámková dlažba oživit? Díky našim čisticím a impregnačním nátěrům ji můžete dát vzhled nové dlažby. Vyberte si z naší nabídky produktů SmartSeal.
Přejít do kategorie e-shopu

Pokud si nejste jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ.

Okomentujte náš článek