S plísní v interiéru se za život potýkal snad každý z nás. Je nehezká, otravná, stále se vrací, a především může být nebezpečná. Pojďme se podívat, jak s ní zatočit a jak zabránit tomu, aby se vrátila.

Co je plíseň?

Plíseň je označení pro mimořádně přizpůsobivou skupinu houbovitých mikroorganismů, která ačkoliv v minulosti žila především v půdě, nyní je schopná žít a rozmnožovat se prakticky na jakémkoliv povrchu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o papír, plast, dřevo, kov nebo dokonce beton.

Pravděpodobně si pamatujete ze školy, že existují plísně užitečné a plísně zdraví škodlivé. K těm užitečným bezpochyby patří třeba legendární penicilin (dnes už se tímto slovem označuje celá skupina antibiotik) či plísně využívané v potravinářství (například při výrobě sýrů nebo kvásku). K těm méně oblíbeným jistě patří ty, které vylučují toxické sloučeniny či mají patofyziologické účinky, a tím pádem negativně působí na játra, ledviny, plíce nebo imunitní systém.

Jak vzniká plíseň?

Může za to nedostatek vzduchu, velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně objektu a především vlhkost. Přesněji jeden ze tří typů otravné vlhkosti, který v případě interiérů rozeznáváme.

V prvé řadě se jedná o kondenzaci. S kondenzací se pojí termín rosný bod, což je teplota, při níž je plyn stoprocentně nasycený párou. Pokud teplota klesne pod rosný bod, vodní pára nahromaděná ve vzduchu už nemůže déle zůstat v plynném skupenství a promění se v kapalné. Dochází ke kondenzaci a vznikne například rosa nebo jinovatka.

Pro lepší pochopení si uveďme praktický příklad. Vlhkost v bytě je 30 % (zjistit ji můžete takzvaným vlhkoměrem) a v zimě je vytápěn na 27 °C. Pro výpočet rosného bodu se používá poměrně složitý vzorec, my si ho ale můžeme spočítat online, třeba zde. V našem případě je teplota rosného bodu 8°C.

Co to znamená? Znamená to, že na předmětech, které se nachází v interiéru a mají teplotu nižší než 8 °C, se bude srážet voda. Například pokud vyděláme z lednice chlazený nápoj a postavíme ho do obývacího pokoje, orosí se. Podobným způsobem se ale může srážet voda i na obvodových zdech, a to ve chvíli, kdy je venku velmi nízká teplota (v zimě) a zeď se ochladí na méně než 8 °C. A je to tady. Vzniká vlhkost, která může způsobit plíseň.

K dalším druhům vlhkostí, s nimiž se můžete v interiéru potkat, potom patří stoupající vlhkost (vlhkost stoupá do interiéru směrem z podlahy) a pronikající vlhkost (vlhkost vniká do budovy zvenčí, často shora, například střechou).

Jak se zbavit plísně?

Záleží na tom, o jaký druh plísně se jedná a kde se nachází. Nachází-li se na plastových či smaltových površích (například kolem oken a na parapetech), případně ve sprchových koutech, využijme Odstraňovač plísní SmartSeal. Přípravek je schopný odstranit i silnou plíseň velmi efektivně, i když je potřeba nechat ho působit delší dobu – a to obzvlášť pokud se jedná o zmíněné silikonové povrchy.

Horší problém přichází, pokud plíseň způsobily jiné druhy vlhkosti. V těchto případech bude potřeb a oslovit specializovanou firmu, zjistit, co je příčinou vlhkosti a pravděpodobně přistoupit k menší či větší rekonstrukci. Někdy stačí vyspravit porušenou izolaci nebo nahradit uvolněnou střešní tašku, jindy se hodí odvést vlhkost ze zdí například drenážní rourou (platí u obvodových zdí domu), případně přistavět podezdívku (sokl), která rovněž odvádí z obvodových zdí vlhkost.

Důležité je nenechat problém vyhnít – a to doslova.

Odstraňovač plísní

Odstraňovač plísní vás velmi efektivně zbaví černých teček a plísní ve spárách, sprchových koutech nebo na stropech.

Jak plísni předcházet?

V případě kondenzační plísně nejlépe tím, že zabráníme vzniku nadměrné vlhkosti. Pravidelně tedy větrejme a nesušme v interiéru kupu prádla několikrát týdně. Pokud se voda sráží na oknech či parapetech, utírejme pečlivě vlhké plochy hadříkem namočeným v mýdlové vodě a následně místa důkladně usušme suchým hadříkem.

A pokud máme byt či dům plný květin, akvárií a lidí (ano, i velké množství lidí na jednom místě má vliv na vlhkost vzduchu), měli bychom zauvažovat nad nákupem odvlhčovače vzduchu. Tato investice se několikanásobně vrátí.

Proniká-li vlhkost do interiéru jinak (střechou, zdmi, podlahou), první pomocí předtím, než se pustíme do jakékoliv rekonstrukce, může být vysušení a následná impregnace. Obzvlášť pomoci si tímto způsobem můžeme například ve sklepě, který se nachází pod úrovní domu a ze všech stran je na něj vyvíjen takzvaný hydrostatický tlak, což znamená, že sem proniká voda z podloží.

Impregnace na cihly a zdivo

Nátěr na cihly a zdivo vytvoří na povrchu vodoodpudivý film a chrání cihly/zdivo před vlhkostí, mechy a lišejníky.
více informací

Impregnační nátěr dokáže na zdech vytvořit vodu odpuzující film a tím pádem chrání místo před průnikem vody zvenčí, ale i před mechy a lišejníky. Velkou výhodou nátěru je, že i přesto umožňuje stěnám dýchat.

Spolehlivý impregnační nátěr na betonové zdi i cihly vytvoří například produkt s názvem Impregnace na cihly a zdivo od SmartSeal. Dobrá zpráva je, že stačí jeden nátěr, 25 litrů zvládne ošetřit až 125 m2 plochy, nátěr vydrží klidně 15 let a je možné ho použít v exteriéru stejně jako v interiéru (dobře funguje třeba na cihlách ve vlhkých sklepech).

Pokud si nejste jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ.

Okomentujte náš článek

  1. Ivana Zidkova 15. 1. 2022 at 10:13 - Reply

    potřebuji se zbavit plísně na zdi bydlím v pronajatym bytě už asi 8let a stále když přijde zima se nám mlží okna a na zdech se tvoří plíseň občas i kolem oken na zdi

    • Smartseal 19. 1. 2022 at 10:10 - Reply

      Dobrý den. Dle toho co popisujete, tak bude problém vlhkost v bytě (sušení prádla, vaření….), kvůli které se potom tvoří plíseň. V zimním období(oproti teplejším měsícům) se tolik nevětrá a vlhkost tedy zůstává uvnitř. Může se jednat i o špatné těsnění oken. Bohužel pokud nevyřešíte tu vlhkost, tak se plísně nezbavíte. Pokud totiž povrch nastříkáte přípravkem proti plísním, tak Vám na chvíli zmizí, ale po nějaké době se objeví zas.

      • Veronika 1. 1. 2023 at 12:21 - Reply

        Dobrý den, mám stejný problém, jako pani výše. Tvoří se mi na zdech plíseň. Vyskytuje se v podobě teček a je rozeseta po celé zdi. Ne jen v rozích. Je to také kvůli vlhkosti v místnosti? Jen dodám, že se jedná o ložnici v prvním patře, na mokré prádlo mám sušičku v jiné místnosti. Pomohlo by zateplit dům vatou? Děkuji za odpoved

        • Smartseal 3. 1. 2023 at 13:53 - Reply

          Dobrý den, bohužel, na Váš dotaz úplně jednoduše odpovědět nelze. Plíseň vzniká v důsledku vlhkosti a teploty, tak jak se píše v článku. Nejednoduší co můžete pro začátek udělat, je zvýšit teplotu v místnosti a snížit vlhkost (více větrat, odvlhčovač) Pokud bude i přesto vznikat plíseň, pak je to spíše otázka proč rosný bod vzniká právě na stěně. To je takto na dálku velmi težké říct. Může být špatným zateplením, tepelným mostem ,….

  2. Pavlína Honková 22. 1. 2023 at 16:26 - Reply

    bydlím ve starem domě,pod je garaž a nahoře puda.Neustále máme plísen v rozích kuchyně,nemáme digestoř,topime jen málo,vedle je koupelna,plísen savujeme…Děkuji za odpověd

    • Smartseal 24. 1. 2023 at 9:41 - Reply

      Dobrý den paní Honková. Děkujeme za Váš dotaz. Bohužel problém je přesně v tom, co píšete. Plíseň vzniká v důsledku vlhkosti a nízké teploty zdiva. Doporučujeme místnost při vaření větrat (při vaření vzniká vlhkost) a topit minimálně na 21 stupňů. Také bychom doporučili pořídit vlhkoměr a tímto způsobem držet vlhkost max okolo 50%.

  3. Lenka 4. 12. 2023 at 20:33 - Reply

    Dobrý den jsem v pronájmu a v bytě mi plesnivi vše. Majitel koupil pohlcovač vlhkosti. Ale nepomáhá to. Plesnivi mi tam prádlo na sušáku i ve skříních jak v létě tak v zimě. Teď dokonce už i záchod. O zdech ani nemluvím. V létě okna minimálně na ventilaču neustále.

    • Smartseal 8. 12. 2023 at 9:27 - Reply

      Dobrý den. Podle toho, co píšete i dle zkušeností ostatních zákazníků se v zimě hodně stává situace, že lidé vůbec nevětrají, aby neunikalo teplo, tím pádem vzniká v bytě vysoká vlhkost. Vyzkoušela bych tedy často a intenzivně větrat. Určitě není potřeba dlouhé větrání v zimě “na ventilačku”. V tomto případě byste totiž tepelné ztráty opravdu pocítila, protože vytopení na ideální teplotu by nějaký čas trvalo.

  4. Roman 4. 12. 2024 at 12:39 - Reply

    Dobrý den, mám v domě společnou koupelnu s ložnicí.
    Začala se nám dělat plíseň. Malé světle hnědé tečky. Koupil jsem savo proti plísním. Vystříkal a zdá se, že se pomalu začaly objevovat znovu. Koupil jsem odvlhčovač. Ale ten po zapnutí ukazuje 45% vlhkosti. Tak se v automatu ani nerozjede. Větrám jak mám. Ještě bych to vystříkal, ale po tym savu se tam nedá dva dny být.

    • Smartseal 5. 12. 2024 at 10:31 - Reply

      Dobrý den.
      Děkujeme za Váš dotaz. Zeď, na které se Vám dělá plíseň sousedí s venkem nebo je to zeď mezi místnostmi? V ložnici topíte? Někde Vám pravděpodobně vzniká rosný bod a proto se vlhkost objevuje znovu a znovu a nestačí pořádně vyschnout. Je v koupelně odvětrávání?
      Děkuji za upřesňující informace.