Napište nám

info@smartseal.cz

Zavolejte nám

+420 604 252 920
+420 724 770 832

Věčný boj: Jak vzniká plíseň, jak se jí zbavit a jak zabránit jejímu návratu

Věčný boj: Jak vzniká plíseň, jak se jí zbavit a jak zabránit jejímu návratu

S plísní v interiéru se za život potýkal snad každý z nás. Je nehezká, otravná, stále se vrací, a především může být nebezpečná. Pojďme se podívat, jak s ní zatočit a jak zabránit tomu, aby se vrátila.

Co je plíseň?

Plíseň je označení pro mimořádně přizpůsobivou skupinu houbovitých mikroorganismů, která ačkoliv v minulosti žila především v půdě, nyní je schopná žít a rozmnožovat se prakticky na jakémkoliv povrchu. Nezáleží na tom, jestli se jedná o papír, plast, dřevo, kov nebo dokonce beton.

Pravděpodobně si pamatujete ze školy, že existují plísně užitečné a plísně zdraví škodlivé. K těm užitečným bezpochyby patří třeba legendární penicilin (dnes už se tímto slovem označuje celá skupina antibiotik) či plísně využívané v potravinářství (například při výrobě sýrů nebo kvásku). K těm méně oblíbeným jistě patří ty, které vylučují toxické sloučeniny či mají patofyziologické účinky, a tím pádem negativně působí na játra, ledviny, plíce nebo imunitní systém.

Jak vzniká plíseň?

Může za to nedostatek vzduchu, velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně objektu a především vlhkost. Přesněji jeden ze tří typů otravné vlhkosti, který v případě interiérů rozeznáváme.

V prvé řadě se jedná o kondenzaci. S kondenzací se pojí termín rosný bod, což je teplota, při níž je plyn stoprocentně nasycený párou. Pokud teplota klesne pod rosný bod, vodní pára nahromaděná ve vzduchu už nemůže déle zůstat v plynném skupenství a promění se v kapalné. Dochází ke kondenzaci a vznikne například rosa nebo jinovatka.

Pro lepší pochopení si uveďme praktický příklad. Vlhkost v bytě je 30 % (zjistit ji můžete takzvaným vlhkoměrem) a v zimě je vytápěn na 27 °C. Pro výpočet rosného bodu se používá poměrně složitý vzorec, my si ho ale můžeme spočítat online, třeba zde. V našem případě je teplota rosného bodu 8°C.

Co to znamená? Znamená to, že na předmětech, které se nachází v interiéru a mají teplotu nižší než 8 °C, se bude srážet voda. Například pokud vyděláme z lednice chlazený nápoj a postavíme ho do obývacího pokoje, orosí se. Podobným způsobem se ale může srážet voda i na obvodových zdech, a to ve chvíli, kdy je venku velmi nízká teplota (v zimě) a zeď se ochladí na méně než 8 °C. A je to tady. Vzniká vlhkost, která může způsobit plíseň.

K dalším druhům vlhkostí, s nimiž se můžete v interiéru potkat, potom patří stoupající vlhkost (vlhkost stoupá do interiéru směrem z podlahy) a pronikající vlhkost (vlhkost vniká do budovy zvenčí, často shora, například střechou).

Jak se zbavit plísně?

Záleží na tom, o jaký druh plísně se jedná a kde se nachází. Nachází-li se na plastových či smaltových površích (například kolem oken a na parapetech), případně ve sprchových koutech, využijme Odstraňovač plísní SmartSeal. Přípravek je schopný odstranit i silnou plíseň velmi efektivně, i když je potřeba nechat ho působit delší dobu – a to obzvlášť pokud se jedná o zmíněné silikonové povrchy.

Sprchovy_kout_plisen_pred_a_po
Spáry ve sprchovém koutě před a po vyčištění produktem Smartseal.

Horší problém přichází, pokud plíseň způsobily jiné druhy vlhkosti. V těchto případech bude potřeb a oslovit specializovanou firmu, zjistit, co je příčinou vlhkosti a pravděpodobně přistoupit k menší či větší rekonstrukci. Někdy stačí vyspravit porušenou izolaci nebo nahradit uvolněnou střešní tašku, jindy se hodí odvést vlhkost ze zdí například drenážní rourou (platí u obvodových zdí domu), případně přistavět podezdívku (sokl), která rovněž odvádí z obvodových zdí vlhkost.

Důležité je nenechat problém vyhnít – a to doslova.

Jak plísni předcházet?

V případě kondenzační plísně nejlépe tím, že zabráníme vzniku nadměrné vlhkosti. Pravidelně tedy větrejme a nesušme v interiéru kupu prádla několikrát týdně. Pokud se voda sráží na oknech či parapetech, utírejme pečlivě vlhké plochy hadříkem namočeným v mýdlové vodě a následně místa důkladně usušme suchým hadříkem.

A pokud máme byt či dům plný květin, akvárií a lidí (ano, i velké množství lidí na jednom místě má vliv na vlhkost vzduchu), měli bychom zauvažovat nad nákupem odvlhčovače vzduchu. Tato investice se několikanásobně vrátí.

Impregnace_cihly_zdivo_rozdil
Vlevo cihla bez impregnace, vpravo cihla s použitím Impregnace Smartseal.

Proniká-li vlhkost do interiéru jinak (střechou, zdmi, podlahou), první pomocí předtím, než se pustíme do jakékoliv rekonstrukce, může být vysušení a následná impregnace. Obzvlášť pomoci si tímto způsobem můžeme například ve sklepě, který se nachází pod úrovní domu a ze všech stran je na něj vyvíjen takzvaný hydrostatický tlak, což znamená, že sem proniká voda z podloží.

Impregnační nátěr dokáže na zdech vytvořit vodu odpuzující film a tím pádem chrání místo před průnikem vody zvenčí, ale i před mechy a lišejníky. Velkou výhodou nátěru je, že i přesto umožňuje stěnám dýchat.

Spolehlivý impregnační nátěr na betonové zdi i cihly vytvoří například produkt s názvem Impregnace na cihly a zdivo od SmartSeal. Dobrá zpráva je, že stačí jeden nátěr, 25 litrů zvládne ošetřit až 125 m2 plochy, nátěr vydrží klidně 15 let a je možné ho použít v exteriéru stejně jako v interiéru (dobře funguje třeba na cihlách ve vlhkých sklepech).

Pokud si nejste jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ.

4.3 3 votes
Article Rating

Sdílejte článek na sociálních sítích

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana Zidkova
Ivana Zidkova
15. 1. 2022 10:13

potřebuji se zbavit plísně na zdi bydlím v pronajatym bytě už asi 8let a stále když přijde zima se nám mlží okna a na zdech se tvoří plíseň občas i kolem oken na zdi

Smartseal
Smartseal
19. 1. 2022 10:10
Reply to  Ivana Zidkova

Dobrý den. Dle toho co popisujete, tak bude problém vlhkost v bytě (sušení prádla, vaření….), kvůli které se potom tvoří plíseň. V zimním období(oproti teplejším měsícům) se tolik nevětrá a vlhkost tedy zůstává uvnitř. Může se jednat i o špatné těsnění oken. Bohužel pokud nevyřešíte tu vlhkost, tak se plísně… Číst vice »

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x