Zámková dlažba patří mezi nejoblíbenější řešení exteriérových povrchů v našich končinách. Betonovými dlaždicemi jsou tvořeny chodníky i vozovky a parkovací plochy, možná ji i vy máte položenou na příjezdové cestě, nebo dláždí cestu do zahrady či terasu za domem. Když je nová, je na ni radost pohledět. Jenže přejdou dvě zimy a na zámkové dlažbě se podepíše čas. Špína, šmouhy, skvrny, mech a plevel a sem tam nějaká díra či prasklina. Co s tím? Poradíme vám, jak vyčistit zámkovou dlažbu jednou provždy.

Když se řekne zámková dlažba

Zámková dlažba se vyrábí ze zhutněného betonu, což je speciální druh betonu, který je před ztuhnutím upraven vibracemi – odtud taky častý název vibrolisovaný beton. Výsledkem této úpravy je vyšší pevnost každé betonové dlaždice, nižší pórovitost materiálu, vyšší odolnost proti mrazu a obrusu a celkově vyšší trvanlivost. Díky této technologii úpravy betonu může být pohledová strana každé dlaždice hladká a položená zámková dlažba tak plní nejenom praktickou funkci, ale splňuje i estetické nároky mnohých povrchů.

Že označení zámková dlažba je odvozeno od slova zámek jste asi tušili. Zapomeňte ale na zámek jako stavbu, kterou obývala v dřívějších dobách šlechta. Název má co dočinění se zamykacím zámkem – jednotlivé dlaždice mají specifický tvar díky němuž při pokládce nejčastěji pod 45stupňovým úhlem vytvoří „zámek“, který zabrání horizontálnímu posunu zámkové dlažby.

Skvrny na zámkové dlažbě

I přes skvělé vlastnosti, kterými se zámková dlažba vyznačuje, dříve nebo později v důsledku užívání a vlivů počasí začne ztrácet svůj původní vzhled. Dochází ke znečištění, spáry se zanesou a usadí se v nich nánosy, často z nich pak vyrůstá mech nebo plevel. Na příjezdových cestách se objeví občas nějaká ta šmouha od pneumatik nebo kaňka motorového oleje, na dlážděné terase zase zanechá nevzhlednou památku ve formě skvrn od tuku nebo uhlí nejedno grilování. Těžko se zbavuje také skvrn od rzi, nepříjemným „zpestřením“ zámkové dlažby jsou zaschlé kapky barvy, malty nebo lepidla. Nevzhledně působí i vápenné výkvěty, které se vyskytují na betonových površích ve formě bílých map.

Jak se všech těch vad na kráse vaší zámkové dlažby zbavit a navrátit jí původní vzhled? Základem je pravidelná údržba

Jak vyčistit zámkovou dlažbu?

Běžné čištění zámkové dlažby spočívá v odstranění povrchových nečistot a zbavení se případného prorůstajícího plevele. Frekvence takovéto pravidelné údržby závisí na tom, jak moc je plocha zatěžována a jak nepříznivým vlivům je vystavována. U většiny ploch je vhodné přistoupit k čištění povrchu alespoň jednou, mnohdy i dvakrát ročně.

Odstranění plevele ze zámkové dlažby

Než se vrhnete do samotného čištění povrchu zámkové dlažby, věnujte péči nejprve odstranění prorůstajícího plevele a mechu ze spár. Pokud je dlažba prorostlá jen zřídka, bude stačit odstranit nevítanou vegetaci manuálně. Na pomoc si můžete vzít zahradní vidličku, spárovou škrabku, nebo speciální kartáč na spáry.

Spárová škrabka na odstraňování plevele
Na pomoc s odstraněním plevele ze spár si můžete vzít i spárovou škrabku.
zahradník čistí spáry zámkové dlažby speciálním kartáčem na spáry
Speciální kartáč na spáry pomáhá manuálně odstranit plevel ze zámkové dlažby.

Jestliže porost ve vaší zámkové dlažbě připomíná menší džungli, bude potřeba sáhnout po větším kalibru. Osvědčenou metodou našich babiček je vařící voda. Voda o teplotě 98 °C spolehlivě zničí nadzemní část rostliny a nadobro poškodí i její kořenový systém. V domácích podmínkách zpravidla stačí ohřát hrnec s vodou a vylít jej na dlažbu prorostlou plevelem.

Pokud se rozhodnete použít chemických přípravků, vybírejte takové, které jsou šetrné k životnímu prostředí a současně u nich nehrozí, že by dlažbu zabarvily nebo jinak poškodily. Herbicidy aplikujte na zarostlou dlažbu vždy za slunného počasí – případný déšť by přípravek smyl a jeho účinek by tak byl minimální. Jestli vyrážíte do boje s plevely s rozsáhlými kořenovými systémy, připravte se na válku minimálně o dvou bitvách – jinými slovy – aplikaci budete muset pro úplné vyhubení několikrát opakovat.

Rozsáhlého porostu ve spárách zámkové dlažby je těžší se zbavit.

Jestli se ve spárách vaší zámkové dlažby roztahuje spíše mech než plevel, můžete vyzkoušet přípravek Mech-stop z naší nabídky produktů Smartseal. Jedná se o účinný likvidátor mechu a krom zámkové dlažby jej můžete použít i na další povrchy jako jsou asfalt, beton nebo střešní krytina. Mech-stop rychle odstraní mech bez nutnosti drhnout povrch kartáčem nebo použití vysokotlakého čističe. Nabízíme i 100ml vzorky – můžete si jeho účinky bez rizika vyzkoušet.

Čištění povrchu zámkové dlažby

Snadno a bezpečně zámkovou dlažbu vyčistíte mýdlovou vodou a obyčejným kartáčem. Při čištění zámkové dlažby nemá teplota vody vliv na výsledek. Teplou vodu jste možná zvyklí používat na mytí keramické dlažby – pomáhá totiž zbavovat povrch mastnoty. Betonové dlaždice zámkové dlažby jsou ale natolik pórovité, že na skvrny od oleje je i vařící voda krátká. Bez výčitek tedy můžete použít i studenou vodu, výsledek bude stejný. Jen dejte pozor na saponát, který do vody přidáte – mělo by se jednat o čisticí prostředek na bázi mýdla. Vyvarujte se použití přípravků obsahující kyseliny a k čištění zámkové dlažby nepoužívejte ani prostředky na mytí nádobí.

I vaše zámková dlažba může vypadat jako nová.

Použití vysokotlakého čističe (wapky) na čištění zámkové dlažby

Čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem (wapkou) je celkem běžnou praxí. Málokdo totiž tuší, že čištění touto metodou může zámkovou dlažbu poškodit a značně zkrátit její životnost.

Hned vám vysvětlíme proč.

Představte si, že pokaždé, když čistíte zámkovou dlažbu wapkou, vytvoříte koncentrovaný povětrnostní efekt, který odpovídá 5 letům působení běžných povětrnostních podmínek. Neodborné čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem má na povrch stejný efekt, jako 5leté odolávání dešťům, kroupám, mrazu, sněhu, slunci a větru.

Zahradník čistí zámkovou dlažbu tlakovým čističem
Neodborné čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem má na povrch stejný efekt, jako 5leté odolávání dešťům, kroupám, mrazu, sněhu, slunci a větru.

Zámková dlažba je vždy pokládána na pískové podloží, což má mnohdy za následek propadání zámkové dlažby. Při vysokotlakém čištění dlažby se nejen na povrch, ale hlavně mezi spáry a do podloží zámkové dlažby dostane jednorázově příliš mnoho vody. V kombinaci s vyplavením velkého množství písku má pak neodborné čištění wapkou mnohdy za následek závažné narušení funkčnosti zámkové dlažby.

Jak správně čistit zámkovou dlažbu wapkou?

V ideálním případě doporučujeme si najmout na čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem profesionála. Možná si říkáte, že to zvládnete sami, ale jste si jistí, že víte, jakou zvolit trysku, pod jakým úhlem vodu na dlažbu stříkat a z jaké vzdálenosti, jak silný proud zvolit, abyste dlažbu nepoškodili? Důsledkem mnohých neodborných zásahů je nevratné a viditelné poškození zámkové dlažby. Výrazné důlky a kanálky nadobro vryté do povrchu dlažby, zcela vyplavený písek ze spár a již zmiňované propady dlažby nejsou žádnou výjimkou.

Wapku ne, raději Smartseal!

V naší nabídce profesionálních přípravků na čištění povrchů Smartseal najdete ucelenou řadu produktů na čištění zámkové dlažby, renovaci a následnou péči o povrch. Ve fázi čištění se nám a našim zákazníkům nejvíce osvědčil produkt Xtreme – čistič příjezdových cest. Za pouhých 60 minut zbaví povrch vaší zámkové dlažby černých skvrn, organických nečistot, mechu, řas a lišejníků a zažrané špíny, a to bez nutnosti použít vysokotlaký čistič.

XTREME – ČISTIČ PŘÍJEZDOVÝCH CEST

Už za 60 minut přípravek odstraní černé skvrny, řasy nebo lišejníky z příjezdové cesty nebo chodníku.

 

Aplikace čističe příjezdových cest Xtreme na zámkovou dlažbu

Jednoduše povrch před aplikací čističe namočíte čistou vodou. Zředěný roztok čističe Xtreme (1:1 s vodou) nanesete na mokrý povrch pomocí zahradní konvice nebo postřikovače a necháte 60 minut působit. Následuje oplach povrchu čistou vodou a vaše zámková dlažba je vyčištěná a připravená na případnou aplikaci impregnace.

Usnadněte si práci s další údržbou – impregnujte

Impregnace zámkové dlažby povrch zakonzervuje, prodlouží jeho životnost a usnadní jeho následnou údržbu. V naší nabídce produktů Smartseal najdete i impregnační nátěry pro následnou péči po čištění. Konkrétně pro zámkovou dlažbu si můžete vybrat ze dvou nátěru podle toho, jaký výsledný efekt si na dlažbě přejete zachovat: impregnaci na zámkovou dlažbu pro matný efekt, nebo impregnaci na zámkovou dlažbu pro lesklý efekt.

Impregnační nátěry je nutné aplikovat bezprostředně po vyčištění dlažby (a jejím důkladném proschnutí) a díky jejich vlastnostem se můžete minimálně v následujících dvou letech rozloučit s:

  • Bílými mapami na dlažbě, které způsobují tzv. solné výkvěty
  • Všudypřítomným plevelem a mechem ve spárách vaší zámkové dlažby
  • Vsáknutím vody a následný propad zámkové dlažby
IMPREGNACE NA ZÁMKOVOU DLAŽBU (MATNÁ)

Zámková dlažba získá matný vzhled po nanesení impregnačního nátěru a bude chráněná před mechem a plevelem.

 

Vaše stará dlažba získá svěžejší vzhled, pokud impregnaci aplikujete na úplně novou dlažbu, zachová si nový vzhled při pravidelném obnovování impregnačního nátěru už napořád. Co dalšího vaší zámkové dlažbě impregnace přinese?

  • Ochrání dlažbu před ztrátou barvy v důsledku slunečního UV záření
  • Zabrání průniku oleje a kyselin do struktury zámkové dlažby
  • Ochrání spárovací písek před erozí a napadením polétavým plevelem
  • Zvýší odolnost ošetřené plochy proti oděru

Ideální období na čištění zámkové dlažby je teď!

Pokud tento článek nečtete při pohledu na zasněženou zahradu, pak je možná ideální doba na vyčištění a impregnaci vaší zámkové dlažby. Alespoň základní údržbu a čištění je vhodné dopřát zámkové dlažbě po každé zimě. Pokud to ale úroveň znečištění vyžaduje, čistit dlažbu je vhodné kdykoliv od jara do podzimu (než začnou první mrazy). Nezapomeňte, že impregnaci zámkové dlažby vždy předchází její důkladné čištění. Není nejvyšší čas oživit vzhled vaší zámkové dlažby?

Pokud se do projektu čištění a oživení zámkové dlažby skutečně chcete pustit, ale nejste si jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ, pomůžeme vám spočítat, jaké množství čističe nebo impregnace budete potřebovat a přidáme pár tipů, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku.

IMPREGNACE A ČIŠTĚNÍ ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Potřebuje vaše zámková dlažba oživit? Díky našim čisticím a impregnačním nátěrům ji můžete dát vzhled nové dlažby. Vyberte si z naší nabídky produktů SmartSeal.