Řada z nás miluje vycházky do přírody. Horší je, když příroda jen tak mimoděk vyrazí k nám a dostane se na místa, na kterých nemá co dělat. Skvělým příkladem je mech, který dokáže zlikvidovat udržovanou zámkovou dlažbu, dřevěnou terasu i střechu. Jak se mechu zbavit? Poradíme vám.

Mechy jsou výtrusné rostliny, které k životu většinou volí stinná a vlhká místa. Existuje zhruba sedm set rodů a téměř deset tisíc nejrůznějších druhů mechu, tudíž šance, že část vašeho domu, terasy nebo příjezdové cesty napadne některý z nich, je poměrně vysoká.

10 způsobů, jak se zbavit mechu na zámkové dlažbě a betonu

Začněme se zámkovou dlažbou a betonem. Existuje několik způsobů, jak se se zelenými plochami na těchto površích vypořádat. Nabízíme hned 10 variant:

1) Rukama

První a zřejmě nejekologičtější variantou je zkrátka pokleknout a mech vytrhat, případně se ho zbavit špachtlí, drátěným kartáčem či ostrým koštětem. Bohužel se jedná o způsob zdaleka nejpracnější. Zvlášť pokud mech napadl velkou část vaší dlažby.

2) Odbornými chemickými prostředky

Existuje řada chemických prostředků, které vám s odstraněním nezvaného zeleného návštěvníka pomohou. Byly totiž vyrobeny přímo k tomuto účelu. Za nás můžeme doporučit přípravek Mech-stop v pěti litrovém či dvaceti pěti litrovém balení. Pěti litry výrobku přitom vyčistíte 100–125 m2 plochy. Navíc se nemusíte bát, že by přípravek poškodil dlažbu či okolní rostliny.

MECH-STOP

Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách.

3) Jedlou sodou

Možná znáte tipy a triky, jak jedlou sodu používat v domácnosti. Například při čištění hodně špinavých hrnců. Jedlá soda by měla být schopná se vypořádat i s mechem, i když výsledek není zdaleka tak jistý jako v předchozích případech. Jak na to? Připravte si směs obsahující 1 litr vody a 30 gramů jedlé sody. Tu potom nalijte mezi spáry. Pozor, snažte se přitom nepotřísnit jiné rostliny v okolí. Tato anorganická sloučenina by je mohla zahubit.

4) Solí

Sůl je účinným pomocníkem při mnoha zahrádkářských krizích, tak proč ji nevyužít i tady? Ještě předtím, než se solením začněte, se ale přesvědčte, že v okolí není žádná jiná rostlina, které by sůl mohla ublížit. Pozor si dejte i na přehnané solení. Některé druhy betonu a dlažby to nevydrží a objeví se na nich bílé skvrny. V horším případě dokonce pod náporem soli popraskají.

mech_dlazba_beton
Mech se rád usazuje ve spárách zámkové dlažby

5) Vápnem

Existují dvě varianty, jak s vápnem pracovat. Zaprvé můžete postižené plochy na zámkové dlažbě posypat nehašeným vápnem. Nehašené vápno nasaje vlhkost a začne pracovat. Na vás je počkat, až mech „vypálí“. Zadruhé můžete připravit roztok vápna a vody. Mech miluje kyselé prostředí, vápno je zásadité. Dohromady si určitě rozumět nebudou. Pokud zvolíte vápno, pamatujte, že manipulace s ním není jednoduchá. Musíte ho nanést skutečně jen na mechem postižená místa, ne na dlažbu samotnou, protože může zanechávat vápenné skvrny. Při nešikovné manipulaci navíc hrozí poleptání rukou.

6) Modrou skalicí

Možná si modrou skalici pamatujete ze školy, kde obvykle putovala ve skleněné nádobě po třídě a každý si mohl velmi opatrně přičichnout. Krystalky modré skalice taktéž zabírají i při odstranění mechu. Stačí, když je nasypete do spárů v zámkové dlažbě a počkáte, než mech odumře. Pak ho snadno vydrolíte. Může se ale stát, že na dlažbě ještě chvíli zůstane rezavá mapa. Ta by měla časem zmizet, ale záleží na typu betonu či dlažby.

7) Dřevěným popelem

Topíte dřevem? Potom pro vás máme dobrou zprávu. Mechu v zámkové dlažbě se můžete zbavit i dřevěným popelem. Obsahuje totiž směs fosforu, draslíku a hořčíku. Jednoduše dlažbu posypte a počkejte, než se mech udusí. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte, že stačí málo a popel zašpiní co může.

Dřevěný popel můžete využít k odstranění mechu. Pozor dejte na jeho špinění.

8) Měděný plechový pruh

Pokud to design plochy, kterou chcete ošetřit, umožňuje, nainstalujte sem měděný plechový pruh o šířce nejméně 4 cm. Měď bude oxidovat a postupně se na ní vytvoří měděnka (modrozelená patina, která vzniká při korodování měděných povrchů). Jakmile zaprší, měděnka steče a zničí rostoucí mech.

9) Tlakový čistič

Také vysoký tlak vody může pomoct se s mechem rychle rozloučit. Dnes již existuje celá řada vysokotlakých čističů (některé dokonce s nastavitelnými stupni síly), které tlakem vody odstraní kdejakou nečistotu. Dejte pozor, ať nezvolíte přílišný tlak. Mohlo by dojít k poškození dlažby a také znečištění okolí.

10) Směs octa, jedlé sody a přípravku na mytí nádobí

Zní to jako recept babky kořenářky? Možná ano, ale pomáhá. Smíchejte dvě polévkové lžíce s jedním hrnkem octa a přidejte přiměřené množství přípravku na mytí nádobí. Směs přelejte do ostřikovače a naneste na mechem zasažená místa. Přípravek sice pomůže, ale díky octu nevoní zrovna dvakrát příjemně.

Jak se zbavit mechu na dřevěné ploše (například na terase)?

Už víme, jak odstranit mech ze zámkové dlažby či betonu, ale co dřevo? Nejvíc pomáhá mech prostě mechanicky odstranit, a to včetně malé vrstvy zasaženého dřeva. Dřevěnou plochu pak ošetříme fungicidním přípravkem a natřeme ochranou lazurou.

Stejně jako u betonových ploch a zámkové dlažby, i na dřevěném povrchu je možné použít odborné chemické prostředky. Výše doporučovaný Mech-stop například zabírá i na dřevěných plochách. Obávat se nemusíte ani ve chvíli, kdy se kolem ošetřených ploch „motají“ děti a zvířata. Je bezpečný i pro ně.

MECH-STOP

Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách.

Jak se zbavit mechu na střeše?

Sami možná uznáte, že některé výše uvedené způsoby, jak se mechu zbavit, nám na střeše budou, lidově řečeno, na nic. Jakým způsobem se vypořádat s mechem právě na střeše se dočtete v některém z následujících článků.

Zbavte se mechu hned, my vám poradíme

Pokud se chystáte zbavit mechu v zámkové dlažbě, na terase nebo na střeše, ale nejste si jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ, pomůžeme vám spočítat, jaké množství čističe budete potřebovat a přidáme pár tipů, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku.

IMPREGNACE A ČIŠTĚNÍ ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Potřebuje vaše zámková dlažba oživit? Díky našim čisticím a impregnačním nátěrům ji můžete dát vzhled nové dlažby. Vyberte si z naší nabídky produktů SmartSeal.
Přejít do kategorie e-shopu

Okomentujte náš článek