Každý, kdo někdy stavěl dům, ví, že práce na něm prakticky nikdy nekončí. Ošetřovat proti korozi, znečištění nebo napadení musíte jeho části prostě pořád. Výjimkou není ani střecha. V jednom z minulých článků jsme vám slíbili, že se podíváme, jak se zbavit mechu na střeše. Jdeme na to.

Dnešní článek si rozdělíme na tři pomyslné části, souhlasíte? Mrkneme se na to, proč chtít mech odstranit, jak to udělat, ale i na to, jak celé situaci předejít.

Proč musí mech pryč?

Možná střecha vašeho domu pokrytá vrstvou zelenkavého mechu vypadá jako z pohádky. A třeba ani nepřemýšlíte nad tím, že je potřeba se zelené čepice zbavit. Bohužel – musí pryč.

Zadržuje vodu, která může způsobit zásadní narušení střešní krytiny. Kusy rostliny, které postupně odpadávají, navíc ucpávají okap, což způsobí další nacucání mechu vodou, tím pádem další poškození střechy a následně vytékání vody na nežádoucích místech.

Jak se zbavit mechu?

1. Mechanické odstranění

Tohle je nejlevnější, ale také nejpracnější způsob, jak se mechového nánosu zbavit. Budete potřebovat špachtli, žebřík, základní jištění a hodně volného času. Špachtli můžete nahradit takzvaným vysokotlakým čističem (vapkou), pokud ho vlastníte. Ať tak či tak, bude potřeba na střechu vylézt a centimetr po centimetru mech odstranit.

Pozor, mechanické odstranění rostliny není vhodné pro každý typ střechy. V případě starších eternitových střech můžete napáchat víc škody než užitku. Takové střechy totiž obsahují nebezpečný azbest, který se použitím hrubé síly uvolňuje a padá do okolí. Ne každá část střechy je navíc natolik dostupná, aby bylo možné ji očistit.

MECH-STOP

Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách.
více informací

 • Mech-stop, 25l

  3999  (vč. DPH)

  Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách. 25l ošetříte plochu až 500 m2.

   

 • Mech-stop, 5l

  945  (vč. DPH)

  Přípravek Mech-stop, účinný likvidátor mechu na příjezdových cestách, terasách nebo střechách. 5l ošetříte plochu až 125 m2

2. Chemické prostředky

Ačkoliv je mechanické čištění střechy finančně nejméně nákladnou variantou, jedná se o řešení dočasné. Málokdy se podaří odstranit kořínky rostlin. Je proto otázkou času, než se zelená čepice objeví znovu a celý proces se bude muset opakovat. Při větším zanesení je zkrátka potřeba sáhnout po chemii.

I když je možné na odstranění mechu použít třeba hašené vápno nebo modrou skalici, doporučujeme zakoupit specializovaný výrobek. Například přípravek Mech-stop je schopen účinně bojovat s mechem nejen na střechách, ale též na příjezdových cestách nebo terasách.

Mech-stop je bezpečný čistič vyrobený z biologicky odbouratelných složek, který neobsahuje bělící látky ani kyseliny. Jednoduše ho aplikujete pomocí zahradní konvice nebo postřikovače, a to jednou, maximálně dvakrát po sobě. Jedním 5 l balením ošetříte 100 až 125 metrů čtverečných povrchu.

Jak zabránit, aby se mech na střeše vůbec usadil?

Zní předchozích několik odstavců jako hodně práce? V tom případě se pokuste usazení mechu na vaší střeše předejít. Existují impregnační nátěry jako například Impregnace na střechu od Smartseal CZ, které vytvoří voděodolnou vrstvu. Ta zabrání nejen opětovnému růstu mechu, ale ochrání střechu před řasami, lišejníky a jinými vlezlými rostlinkami.

Impregnace na střechu

Impregnační nátěr na střechu bez rozpouštědel vytvoří voděodolnou bariéru na povrchu střechy. Zároveň ji chrání před růstem mechu a řas.
více informací

Impregnace na střechu vytvoří bez použití rozpouštědel kvalitní, čirý, akrylátový nátěr vhodný pro střechy betonové, jílové i břidlicové. K ochraně vaší střechy bude stačit i jediný nátěr, který má navíc životnost až 10 let. Jedním 25 l balením ošetříte až 125 metrů čtverečných betonových tašek. V případě hliněných a břidlicových tašek je to až dvojnásobek. Nátěr je suchý za dvě až tři hodiny a vodotěsným se stane za jeden den. Na závěr jeden tip – tašky musejí být alespoň trochu pórovité, aby mohla impregnace proniknout do povrchu.

IMPREGNACE A ČIŠTĚNÍ ZÁMKOVÉ DLAŽBY

Potřebuje vaše zámková dlažba oživit? Díky našim čisticím a impregnačním nátěrům ji můžete dát vzhled nové dlažby. Vyberte si z naší nabídky produktů SmartSeal.
Přejít do kategorie e-shopu

Pokud si nejste jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ.

Okomentujte náš článek