Kamenné obklady a dlažby. Řeknete si, že se jim nemůže nic moc stát. Opak je však pravdou. Známka času, běžná nečistota v domácnosti, či používání chemických prostředků se i na tom nejodolnějším kameni podepíšou. A tomu určitě chcete předejít, že ano? V tomto článku vám přiblížíme, jak toho docílit. Řekneme si totiž, jakými způsoby ho můžete čistit a jak ho ochránit. Vy o něj tak budete moci pečovat, aby neztratil nic ze svojí původní krásy.

Kuchyňské výpary, padající předměty nebo potraviny a jejich příprava.

To a mnohem více může poškodit kamenné obklady nebo dlažbu ve vaší domácnosti. Přírodní kámen je potřeba opečovávat, stejně tak jako celou domácnost, aby u něho docházelo k poškození a opotřebení co nejméně. Nemusíte to však s jeho údržbou zase až tak přehánět. Čas od času jej ale budete muset vyčistit a naimpregnovat. Jedině tak mu udržíte jeho původní vlastnosti a vzhled.

Jak čistit kamenné obklady a dlažby? Zametání, rady od babiček nebo čistící prostředky.

Běžný úklid domácnosti

Nepřidávali byste tomu velkou váhu, ale první věcí, co můžete udělat je, že budete poctivě dlažbu zametat (případně vysávat) a obklady otírat či oprašovat. Tím předejdete tomu, že se vám na dlažbě a obkladech bude usazovat nečistota. Čistění tak bude mnohem jednoduší. Na závěr pak dlažbu nebo obklady můžete běžně setřít teplou vodou a to houbičkou, mopem nebo hadrou.

Na rady od babiček se nedá dopustit

Samotná voda nepůsobí tak účinně, to všichni víme. Proto můžete sáhnout po octu. V poměru 3:1 naředíte vodu a ocet a levný přípravek k čistění je hotov. Další používanou metodou je kombinace vody a tekutého amoniaku. Tyto dvě ingredience smíchejte v poměru 2:1.

Pokud máte radši přírodní přípravky, tak můžete zkusit smíchat teplou vodu s jedlou sodou nebo citrónovou šťávou.

Ať už zkusíte jakoukoliv „babskou radu“, doporučujeme přípravek otestovat na malém kousku vašeho typu materiálu před použitím na celé ploše. Můžete tak předejít případnému poškození.

Dejte pozor na čistící prostředky

U některých typů přírodního kamene se nedoporučuje používat běžné přípravky proti rzi nebo odstranění vodního kamene, které obsahují abrazivum. Mohli byste je zbytečně poškodit. Proto tedy před použitím jakéhokoliv prostředku na čištění raději pečlivě zkontrolujte jeho etiketu.

V případě mramoru je to tak, že by neměl přijít do kontaktu s žádnou kyselinou či rozpouštědlem. Byl by nenávratně poškozen. U něho spoléhejte na obyčejnou vodu. Na světlý mramor můžete zkusit pastu z kaolínu a bělidla na látku (případně roztoku peroxidu vodíku).

Čistěním to nekončí, nezapomeňte na impregnaci.

Když už si dáváte tu práci s čistěním, měli byste celý proces péče o přírodní kámen dotáhnout do konce. Abyste předešli tomu, že kámen ve vašem interiéru nasákne tekutinou nebo do něj budou pronikat různé nečistoty, bude nutné využít impregnaci. Kdybyste spoléhali jen na čistění, tak po proniknutí různých mastnot nebo chemikálií do kamene může dojít k tomu, že se kámen nenávratně zbarví do nežádoucích barev nebo se dokonce poškodí jeho struktura. Navíc impregnace snižuje poréznost kamene a zabraňuje tak pronikání nečistot do hloubky.

Impregnace se používá vždy na čistou a suchou plochu. Po aplikaci docílíte opět původního vzhledu, a především dlouhodobé ochrany vaší kamenné dlažby nebo obkladů.

Udržujte přírodní kámen čistý a lesklý s produkty SmartSeal.

Pro vyčistění obkladů a dlažeb poslouží Čistič obkladů a dlažby Smartseal. Jeho výhoda je v tom, že ho lze použít na mnoho různých typů povrchů jako je keramika, porcelán, břidlice, žula nebo jiné přírodní kameny. Včetně výše zmiňovaného mramoru, jelikož neobsahuje žádné kyseliny.

Čistič obkladů a dlažby

Vysoce účinný čistící prostředek pro vnitřní i venkovní úklidové činnosti. Je vhodný na keramiku, porcelán a mnoho dalších povrchů z přírodního kamene, včetně mramoru. Skvěle připraví obklady a dlažbu pro použití impregnace na kámen.
více informací

Další výhodou je to, že je speciálně vyvinut pro použití před nanesením impregnačního nátěru Impregnace na kámen – interiér. Tuto impregnaci na vodní bázi můžete taktéž použít na většinu druhů přírodního kamene.

Impregnace na kámen – interiér

Impregnace na kámen poskytuje trvalou ochranu podlah, stěn a pracovních desek z přírodního kamene. Tento nátěr s lesklým efektem zlepší vzhled vašeho kamene z břidlice, pískovce, vápence a dalších.
více informací

Myslete i na čistění či renovaci spár.

Na závěr bychom měli dodat, že u dlažby nebo obkladů je potřeba myslet i na čistění a renovaci spár. Pokud se nebudou udržovat, mohou dopadnout podobně jako samotné dlaždice. Jestli o této problematice chcete vědět více, přečtěte si náš článek o Renovaci spár.

Potřebujete poradit při čistění a impregnaci přírodního kamene? Ozvěte se nám!

Chystáte se oživit vzhled obkladů z přírodního kamene, ale nejste si jisti, jaká varianta bude nejlepší? Napište nám a společně na to přijdeme. Vybereme vhodné přípravky z naší řady produktů Smartseal, poradíme vám s jejich použitím a přidáme pár tipů, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Okomentujte náš článek

  1. Věra Melichaříková 19. 1. 2023 at 19:10 - Reply

    Nenašla jsem “babskou radu”, jak se zbavit skvrny na mramorové dlažbě, kterou způsobil svými zvratky náš pejsek. Po odstranění zvratků zůstala na mramoru skvrna, které se nelze nijak zbavit.

    • Smartseal 24. 1. 2023 at 9:42 - Reply

      Dobrý den paní Melichaříková. Děkujeme za Váš dotaz. Omlouváme se, ale bohužel na Váš problém babská rada neexistuje nebo my alespoň o žádné nevíme, která by fungovala. Na mramor by neměla přijít žádná kyselina (kyselina dokáže nezvratně kámen poškodit) a to bohužel zvratky asi budou.

  2. 1xbet promo code 3. 10. 2023 at 13:31 - Reply

    I have a solid brick walled house built in 1916 which is lime rendered. At some time in the past it was painted. It now needs some repairs to the rendering and a new coat. The original coating would have been lime wash but I still am a little nervous about putting a resin type coating over lime render. Adolph Mugrage