Obklady, nebo dlažba u vás v kuchyni či v koupelně možná vypadají stále jako nové, na čem se ale zub času nemilosrdně podepisuje je vzhled spár mezi kachličkami. Za pomoci běžných čisticích prostředků jdou do tmelu zažrané nečistoty, rez či plíseň, odstranit stále hůř. Možná už vás taky napadlo, že je nejvyšší čas obklady či dlažbu v interiéru přespárovat. Než se ale pustíte do náročné práce, přečtěte si následující článek. Poradíme vám, jak vyčistit a obnovit spáry tak, aby vypadaly zase jako nové. A slibujeme, že to zvládnete i sami!

Spáry časem zajdou. Pravidelnému čištění navzdory.

V koupelnách jsou obklady neustále vystavovány náročným podmínkám. V teplém a vlhkém prostředí se obzvláště daří plísním, ve spárách se mnohdy objeví i rez. Obojímu se dá předcházet už při instalaci – volbou vhodných materiálů a kvalitní izolací. Když už máte koupelnu hotovou, mnohdy ani pravidelné čištění povrch spár před nepříznivými vlivy neochrání. Hadr, houba a leckdy ani kartáč nevyčistí spáry dokonale. Jediná účinná ochrana před tvorbou plísní je důkladné odvádění vlhkosti. V praxi to znamená zajistit v místnosti kvalitní cirkulaci vzduchu, ať už obyčejným větráním, nebo instalací vzduchotechniky.

V kuchyni zase musí obklady čelit výzvám, jako jsou příprava jídla, vaření a umývání nádobí. Není divu, že se v nich časem začne usazovat mastnota a prach, které postupně změní jejich vzhled k nepoznání.

Samostatnou kategorií jsou podlahové dlažby. Po dlouhých měsících a letech používání už si možná jen matně vybavíte, jakou barvu měly původní spáry mezi dlaždicemi.

Jak na pravidelnou údržbu spár v interiéru?

Na tekutý písek raději zapomeňte

Při pravidelném čištění keramických obkladů můžete sáhnout po běžných čisticích prostředcích, které jste zvyklí nakupovat v drogerii. Jen se vyvarujte těm, které obsahují brusné složky. Za pomoci nejrůznějších tekutých písku sice možná ze spár dostanete zašlou špínu, zaděláváte si ale na zhoršení situace. Abrazivní (brusné) složky v čističi totiž dokážou na obkladech a dlažbě zanechat okem neviditelné škrábance, které se stanou dalším místem pro usazování nečistot. Ze stejného důvodu se nedoporučuje používat k čištění obkladů ani drsná část houby na nádobí, a už vůbec ne drátěnka.

Zubní kartáček, pár kuchyňských ingrediencí a hodně drhnutí

S opravdu zašlými spárami si můžete zkusit poradit i za pomoci kuchyňských ingrediencí, které běžně máte doma. Třeba takový roztok z octa, citronové šťávy, jedlé sody a teplé vody dokáže změnit vzhled spár k nepoznání. Na bílé spáry můžete zkusit přidat i bělidlo.

Umíchejte z ingrediencí hustou pastu, naneste ji důkladně zubním kartáčkem do spár a nechte deset minut působit. Potom vymyjte teplou vodou a klasickým hadrem. Postup opakujte, dokud nejsou spáry zase hezky čisté.

Recept na úklidový prostředek

Smíchejte 1/4 šálku octa, 1/2 šálku jedlé sody, šťávu ze 4 citronů a teplou vodu a získáte účinný čistič na spáry v dlažbě či obkladech.

Parní čistič odvede práci za vás

Mnohé domácnosti se už touto účinnou zbraní proti zašlým spárám vybavily. Parní čistič je totiž všestranný úklidový pomocník, který s vhodně zvoleným nástavcem skoncuje s kdejakou nečistotou mezi kachličkami či dlaždicemi. Jen u silikonových spár je potřeba dávat pozor na nastavení parního čističe a používat jej obezřetně. Silikon byste mohli vlivem příliš vysoké teploty nenávratně poškodit. Po vyčištění je potřeba spáry pořádně vysušit. Přebytečná vlhkost se totiž snadno může stát živnou půdou pro nejrůznější druhy plísní.

Údržba spár díky produktu Smartseal

Další variantou, jak udržovat zanešené spáry čisté, je Čistič na spáry SmartSeal. Tento čistič je přímo vyvinut pro čistění spár v interiéru a můžete ho využít na spáry na podlahách či stěnách. Poradí si šetrně a efektivně zejména se skvrnami z vodního kamene, s plísněmi, černými tečkami a dalšími nečistotami. S jeho použitím dávejte pozor u ploch, které jsou citlivé na kyseliny.

Plíseň ve spárách má tuhý kořínek

Pokud vás trápí plesnivějící spáry, typicky v koupelně, připravte se na litý boj. Na povrchu spár je totiž vidět plíseň až v pokročilé fázi, zpravidla pouze značí problém, který se skrývá pod povrchem. Proto, ať se snažíte plíseň z povrchu kachliček a spár vyčistit jakkoliv, vždy se nakonec objeví znovu.

S podpovrchovým ložiskem plísně si zpravidla neporadí ani speciální čisticí přípravky proti plísním. Mnohdy jediným řešením v boji proti plísním je bohužel poměrně pracná celková renovace spár koupelnových obkladů. Na obnažené kachličky a podkladovou stěnu se pak aplikuje vhodně zvolený fungicid, který zabrání dalšímu růstu plísní. Malou útěchou ale může být fakt, že si obklady můžete nově vyspárovat jinou barvou a vzhled koupelny nebo kuchyně, po letech získá nový šmrnc.

Ne vždy je ale nutné spáry kompletně renovovat

Možná jsou vaše obklady nebo dlažba ve stavu, kdy už ani sofistikovanějšími metodami čištění nelze dosáhnout uspokojivého výsledku. Existuje ale ještě jeden způsob, jak navrátit zašlým spárám nový vzhled. Zapomeňte na pracné odstraňování staré spárovací hmoty. Obnovit vzhled je možné i nanesením speciálního nátěru do stávajících spár.

RENOVACE SPÁR – INTERIÉR

Jedná se o účinnou spárovací barvu, která se používá ke změně barvy staré spáry. Je k dispozici v 10 barvách a obnoví a promění vzhled zašlých spár. Tento vynikající tmel pohlcuje a proniká hluboko do stávajícího tmelu na stěnách a dlažbě. Může dát povrchu zcela nový vzhled a výrazně zlepšit původní.

Produktová řada pro renovaci vzhledu obkladových a dlažebních spár, které prodáváme pod značkou SmartSeal, se od mnohých podobných výrobků liší tím, že s jejich pomocí spáry nejen obarvíte, ale i utěsníte.

SmartSeal Renovace spár dokáže obnovit i ty nejvíce poškozené a zašlé spáry. Vybírat můžete z 10 různých odstínů a krom nového vzhledu získají spáry mezi kachličkami či dlaždicemi i spolehlivou ochranu. Velkou výhodou je, že aplikace je velmi snadná a zvládnete ji svépomocí.

Jak na obnovení vzhledu spár s produkty SmartSeal

Spáry je nejprve potřeba pořádně vyčistit a vysušit. Na začátku článku jsme zmínili několik variant, jak na to. Jednou z nich je využití produktu Čistič na spáry SmartSeal. Ten je speciálně určen k přípravě spárů před nanesením produktu Renovace spár. Díky jeho vlastnostem otevře póry spárovací hmoty a barevný tmel tak může lépe proniknout dovnitř, kde spáru obarví a zároveň ochrání.

ČISTIČ NA SPÁRY

Velmi účinný a snadno aplikovatelný čistič na spáry, který lze využít kolem plastových i smaltových sanitárních předmětů jako jsou vany, sprchy nebo umyvadla. Speciálně určen pro vyčistění a přípravu spár před nanesením přípravku Renovace spár (Grout Magic).

Na vyčištěnou a suchou spáru následně štětcem, nebo kartáčkem nanesete tenkou vrstvu již zmiňovaného barevného tmelu, necháte hodinu až dvě zaschnout a aplikujete ještě druhou vrstvu nátěru. Přebytečný materiál z dlaždic je potřeba smýt nejpozději do 60 minut, aby na nich neulpěl natrvalo.

Oživte vzhled spár obkladů i dlažby. Zvládnete to sami, nebo s námi!

Pokud se chcete do projektu obnovení vzhledu spár chcete, ale nejste si jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ, pomůžeme vám spočítat, jaké množství barevného tmele budete potřebovat a přidáme pár tipů, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku.

RENOVACE SPÁR – INTERIÉR

Jedná se o účinnou spárovací barvu, která se používá ke změně barvy staré spáry. Je k dispozici v 10 barvách a obnoví a promění vzhled zašlých spár. Tento vynikající tmel pohlcuje a proniká hluboko do stávajícího tmelu na stěnách a dlažbě. Může dát povrchu zcela nový vzhled a výrazně zlepšit původní.
VÍCE BAREV

Okomentujte náš článek