Položili jste kolem domu nebo na zahradě nový povrch a přemýšlíte, jak jej ochránit před vnějšími vlivy a zařídit, aby si co nejdéle zachoval svůj původní vzhled? Nebo už mají povrchy v exteriéru vašeho domu doby svého lesku dávno za sebou a letitá patina, četné skvrny a ulpívající nečistoty nelahodí vašemu oku? Řešením je impregnace venkovních povrchů. Aplikací impregnačního nátěru prodloužíte životnost materiálu, oživíte jeho vzhled a usnadníte jeho čištění.

Jak funguje impregnace

Impregnace je druh stavební chemie, která se používá pro ochranu (nejen) exteriérových povrchů před vnějšími vlivy, dokáže oživit vzhled materiálu, odpuzuje vodu, usnadňuje údržbu povrchů a celkově prodlužuje životnost materiálu.

Použitím impregnačního nátěru se na kamenných, dlážděných i betonových površích vyplní póry v materiálu a na jeho povrchu vytvoří ochranný film, který funguje na principu povrchového napětí. V jeho důsledku pak dochází k odpuzování kapalin a neulpívání nečistot a tím pádem i k dlouhodobé ochraně povrchu.

Efekt lotosového květu

Používání impregnačních nátěrů je inspirováno přírodou. Na začátku byla záhada lotosového květu, který je v mnoha kulturách považován za symbol čistoty. Jak je možné, že lotosový květ, který vyroste z bahna, se nad hladinu vynoří krásně čistý? Jak to, že navzdory vířícímu prachu a stříkající vodě zůstává květ lotosu neposkvrněný? Čím to je, že povrch květu zůstává suchý i po vytrvalých deštích a kapky vody na něm neulpívají, ale svižně z jeho povrchu kloužou?

Lotosový květ je v mnoha kulturách považován za symbol čistoty. Jak je možné, že přestože vyroste z bahna, nad hladinu se vynoří překrásně čistý?

Vědci zjistili, že povrch lotosového listu je pokryt hrbolky tak malými, že se mezi ně nevměstná ani částečka prachu, natož kapka vody. Veškerá vlhkost a nečistoty sklouznou po povrchu lotosových listů pryč. Objev samočistícího efektu lotosového květu stál na počátku vzniku nanotechnologií, s jejichž přispěním se vyrábí impregnace pro různá odvětví, samozřejmě i pro stavebnictví.

Jak impregnace ochrání exteriérové povrchy domu a zahrady

Hydrofobní vlastnosti impregnačního nátěru

Zámková dlažba, beton, přírodní kámen. Všechny běžné materiály exteriérových povrchů jsou více či méně porézní. Menšími i většími skulinkami do materiálu při dešti nasákne voda, která pak v kombinaci s blátem a náhodně zavátým semínkem vytvoří ideální prostředí pro růst plevele, mechů a lišejníků.

Zadržováním vlhkosti v materiálech značně klesá jejich životnost a v případě, že se voda dostane až do podloží, může způsobit i propady povrchu. Jakmile venkovní teploty klesnou pod bod mrazu, situace se ještě zhoršuje, protože voda uvnitř materiálu začne mrznout a rozpínat se. V důsledku mrazu pak dochází k malým i větším trhlinám v materiálu.

Co s tím?

Porézní povrchy uchráníte před negativním působením vody impregnací. V první vrstvě nátěru dochází k vsáknutí tekuté impregnace do hloubky až 30 mm do struktury povrchu (záleží na poréznosti). Druhá vrstva nátěru má za úkol vyplnit povrchové skuliny a srovnat miniaturní nerovnosti povrchu. Po vyschnutí a zatvrdnutí impregnačního nátěru získá povrch hydrofobní vlastnosti. Voda se přestane vsakovat dovnitř materiálu, naopak bude zůstávat v podobě kapek na jeho povrchu, odkud se postupně vypaří.

Impregnace usnadní údržbu

Díky ochrannému filmu na impregnací ošetřeném povrchu je jeho čištění a údržba mnohem snazší, ve srovnání s neošetřeným povrchem. Impregnace nedovolí vsáknutí nejen vody, ale i dalším kapalinám. Ať už vám na impregnovaný povrch ukápne olej, rozlije se barva, nebo dojde nedopatřením k jakémkoliv jinému znečištění, řešení je snadné. Jelikož se nečistota nevpije do materiálu, ale ulpí na jeho povrchu, stačí ji spláchnout vodou a zámková dlažba, přírodní kámen, beton nebo jakýkoliv jiný povrch zůstane bez poskvrnky.

Impregnace oživí vzhled povrchu

Podle typu zvolené impregnace získá ošetřený povrch matný nebo lesklý vzhled. Existují i impregnace s barevnými pigmenty, které nejen oživí vzhled, ale slouží přímo k renovaci barev – dodávají povrchu novou zářivou barvu. Barevně zrenovovaný povrch si udržuje barevnou stálost po dlouho dobu. Je to tím, že impregnace pohlcuje UV záření, v jehož důsledku jinak dochází k vyblednutí barev.

Impregnační nátěry SmartSeal jsou šetrné k životnímu prostředí

Možná si říkáte, že stavební chemie, kterou je i impregnace, nepatří do okolí vašeho domu. V naší nabídce produktů SmartSeal naleznete i impregnaci ředitelnou vodou, která je extrémně šetrná k životnímu prostředí. Všechny výrobky jsou testovány a následně certifikovány jako zdravotně nezávadné. V naší nabídce naleznete i ekologicky šetrné produkty, které neobsahují organická rozpouštědla.

Jak na impregnaci exteriérových povrchů

Jestli jste se rozhodli, že i vaše cestička do zahrady, příjezdová cesta, nebo terasa potřebuje oživit vzhled a ochránit před vnějšími vlivy, pak vás bude zajímat, jak na to.

Před nanesením impregnačního nátěru je nejprve potřeba povrch řádně vyčistit. Pokud se chystáte impregnovat zámkovou dlažbu, jeden z předchozích článků jsme věnovali právě tématu čištění zámkové dlažby– přečtěte si jej.

Impregnační nátěr aplikujte na vyčištěný a suchý povrch. K nanášení můžete použít postřikovač, nebo váleček. Pro správnou funkci nátěru je nutné jej nanášet ve dvou a více vrstvách. Druhá vrstva se nanáší vždy až po úplném uschnutí prvotního nátěru. Množství nátěru záleží na typu podkladu – hraje v něm roli pórovitost materiálu. Obecně se dá říct, že litr výrobku SmartSeal ve většině případů vystačí na nátěr a ošetření 1,5 až 3 m2 plochy.

Ukázky realizací a doporučené produkty pro impregnaci exteriérových povrchů

Impregnace zámkové dlažby

Zámková dlažba patří mezi nejrozšířenější materiál venkovních povrchů rodinných domů. V naší nabídce najdete produkty, které po použití zanechají lesklý, nebo matný efekt, dále pak ekologickou variantu impregnace bez rozpouštědel a polyuretanový lak, který je pro svůj ještě silnější těsnící efekt určený pro více namáhané povrchy.

Zámková dlažba ošetřená impregnací SmartSeal je odolná vůči vzniku bílých skvrn (solné výkvěty), nedochází k jejímu oděru a písek ve spárách je upevněný a nezakoření v něm polétavý plevel ani mech.

Na obrázku si můžete všimnout názorné ukázky toho, jak impregnace zpevní zámkovou dlažbu. Písek ve spárách je impregnačním nátěrem natolik utěsněn, že jednotlivé dlaždice udrží u sebe jako přilepené. Do spár tak nemá šanci proniknout nejen voda, ale nezakoření v nich ani plevel nebo mech.

 

IMPREGNACE NA ZÁMKOVOU DLAŽBU (MATNÁ)

Zámková dlažba získá matný vzhled po nanesení impregnačního nátěru a bude chráněná před mechem a plevelem.

Impregnace betonu

Pro betonové povrchy jako jsou například příjezdové cesty, terasy a podlahy v exteriéru, máme v nabídce SmartSeal impregnaci na beton (exteriér). Byla vyvinuta, aby poskytla dlouhodobou ochranu povrchům, odolává působení oleje a pronikání kyselin, snižuje výskyt výkvětů z betonu a celkově zlepšuje povrchovou úpravu. Ošetřený povrch je odolný vůči oděru, spáry v betonové dlažbě jsou chráněny proti erozi a nezakoření v nich polétavý plevel, ani mech.

IMPREGNACE NA BETON (EXTERIÉR)

Vhodný pro příjezdové cesty, terasy a podlahy z betonu. Odolný vůči olejům a mastnotám.

Impregnace raženého betonu

Asi neznámější podobou povrchu z raženého betonu jsou tzv. kočičí hlavy. Tento, ale i další povrchy z raženého betonu, mohou relativně snadno získat nový vzhled použitím vhodné impregnace. Finální povrch může být buď lesklý, nebo matný – podle zvoleného produktu. Impregnace SmartSeal se snadno aplikují, chrání před ztrátou barevnosti a opotřebením povrchu a jsou pevné, trvanlivé a odolné vůči vnějším vlivům, včetně olejů a mastnot.

IMPREGNACE NA RAŽENÝ BETON (MATNÁ)

Impregnační nátěr Smartseal na ražený beton s matným vzhledem, který pomáhá s oživením barev stávajícího betonu a zabraňuje jejich ztrátě. Má vynikající odolnost vůči vodě a kyselinám.

Impregnace přírodního kamene

Pro impregnaci přírodního kamene máme v nabídce dva produkty. Impregnace na přírodní kámen – suchý vzhled je efektivní těsnicí a ochranný nátěr pro pískovcové, vápencové, žulové a břidlicové podlahy. Kámen má po aplikaci suchý vzhled, odpuzuje vodu a nečistoty a je odolný vůči mechům a lišejníkům. Efektu oživení a zvýraznění barvy kamenného povrchu docílíte použitím ochranného impregnačního nátěru na přírodní kámen – oživovač barev.

IMPREGNACE NA PŘÍRODNÍ KÁMEN – SUCHÝ VZHLED

Efektivní impregnace pro pískovec, vápenec, žulu a břidlici. Přírodní kámen má po aplikaci suchý vzhled, hydrofobní vlastnosti a stává se odolný proti mechům a lišejníkům.

Nevíte si rady s impregnací povrchů? Obraťte se na nás, rádi vám poradíme.

Pokud se do projektu oživení venkovních povrchů svého domu chcete pustit, ale nejste si jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ, pomůžeme vám spočítat, jaké množství impregnace budete potřebovat a přidáme pár tipů, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku.

IMPREGNAČNÍ NÁTĚRY SMARTSEAL

Potřebuje povrchy kolem vašeho domu oživit? Díky našim impregnačním nátěrům jim můžete vdechnout nový život. Vyberte si z naší nabídky produktů SmartSeal.
Přejít do kategorie

 

Okomentujte náš článek