Napište nám

info@smartseal.cz

Zavolejte nám

+420 604 252 920
+420 724 770 832

Co je solný výkvět a jak s ním zatočit

Co je solný výkvět a jak s ním zatočit

Solný výkvět na jinak udržované zdi či podlaze dokáže pěkně potrápit. V následujícím článku se zaměříme na to, co solné výkvěty jsou, a podíváme se, jak je efektivně a ideálně jednou pro vždy odstranit.

Co je solný výkvět a jak vzniká

Zjednodušeně řečeno, jedná se o bílé solné skvrny na zdi (případně dlažbě), které spatříte pouhým okem a které mohou, zvlášť po zimě, hýzdit a narušovat jinak udržovaná místa ve vašem domě.

Solný výkvět vzniká, pokud se odpařuje voda s vysokým obsahem soli. Sůl krystalizuje, krystaly se dostávají do pórů zdiva a tlačí se až na povrch, voda se pak odpaří a zůstane jen solná mapa. Princip je podobný, jako když se v létě hodně zpotíme v tmavém tričku a na našem oblečení se objeví nehezké bílé mapy. Hlavní složkou potu je – stejně jako v případě solných výkvětů – voda a sůl (tedy chlorid sodný).

A zatímco tričko rychle putuje do pračky, solnému výkvětu takovou péči a pozornost nevěnujeme. A to je chyba. Pokud nad vzniklou situací mávneme rukou, může dojít i k závažnému poškození zdi či celé konstrukce. Vidíme to obzvlášť u starších domů. Ty často postrádají vodorovnou izolaci, která by vodu, sůl a další látky udržela v bezpečné vzdálenosti.

Jak odstranit solné výkvěty

Je jasné, že žádná pračka na zeď není, musíme na to jinak. Při odstranění solných (vápenných) výkvětů se dobře osvědčil takzvaný Odstraňovač solných výkvětů. Jedná se o tekutý přípravek, který se jednoduše aplikuje přímo na zasaženou plochu a on solné výkvěty rozpustí.

Přípravek není nutné ředit, pouze vyčleníte nádobu (například starší postřikovač), naplníte ji Odstraňovačem a nanesete ho na postižené místo. Pokud je zasažená plocha menší, použijte k nanášení štětec. Ještě než se pustíte do práce, vyzkoušejte menší množství látky na menší ploše.

Po aplikaci necháme tekutinu působit zhruba 10 minut a opláchneme. Může se stát, že některé výkvěty „nepustí“ hned, proto postup opakujeme, dokud není výsledek perfektní. Pokud plánujete postižené místo následně impregnovat, počkejte s tím nejméně 14 dní. Budete mít jistotu, že se solný výkvět na ošetřeném místě neobjeví znovu.

Pokud si nejste jistí jak na to, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme s výběrem vhodných prostředků z naší řady produktů Smartseal. Dokážeme navrhnout řešení pro váš konkrétní případ.

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte článek na sociálních sítích

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x